Home»UAlbany Sports»Men First, Women Second After First Day Of Outdoor Championships

Men First, Women Second After First Day Of Outdoor Championships

0
Shares
Pinterest Google+

Men First, Women Second After First Day Of Outdoor Championships

 

Men’s Day One Results ǀ Women’s Day One Results

BURLINGTON, Vt. – After the first day of competition, the University at Albany outdoor track program leads the men’s team standings and is second in the women’s team standings.  The men have scored 63 points, and hold a 13-point advantage over second place UMBC.  The women have scored 38 points, behind Day One leader Vermont, who scored 69.50.

Four running events, and nine field events were contested on Saturday.  James Sommer placed third in the first running final, the 3,000 steeplechase.  He finished with a time of 9:12.00, a personal best for the season.  Valentina Talevi and Jessica Donohue each scored in the women’s 10,000.  Talevi finished fourth with a time of 36:20.44, and Donohue was sixth in 36:33.54.

Simon Cleary placed eighth in the men’s hammer throw, scoring the men’s first point of the competition with a mark of 164’.  Lauren Lopano scored the first women’s points, placing fifth in the women’s hammer with a mark of 156’-6”.  Janice Johnson followed Lopano in seventh, throwing 139’-8”.  Veleisha Walker placed second overall in the women’s javelin, with a new school record throw of 141’-1”, surpassing the previous mark she had set earlier this season of 137’-6”.

Nathan Hiett and Alfonso Scannapeico repeated their top-two sweep of the men’s pole vault from indoor.  This time around, Hiett placed first overall, clearing 16’-8.75”.  Scannapieco followed in second with a mark of 15’-9”.  Nicholas Mattera tied for fifth overall with a mark of 15’-3”.  Kareem Morris won the men’s long jump in 23’-6”, jumping 10 inches further than the runner-up.  Scannapeico doubled up from the pole vault, placing third with a jump of 22’-7.75”.  Solène Bastien placed second in the women’s long jump with a mark of 17’-10.75”. 

Alexander Bowen won the men’s high jump in 7’-1”, jumping nearly five inches higher than the runner-up.  Kingsley Ogbonna placed third in 6’-6.25”, and Christopher Stephenson placed eighth in 6’-2.25”.  Paige Vadnais and ToniAnn Werner placed fifth and sixth respectively in the women’s pole vault.  Vadnais cleared 10’-8” and Werner cleared 10’-2”.

The remaining events contested on Day One were preliminary rounds to determine qualifying for tomorrow’s finals.  Dylan Lowry qualified third overall in the men’s 1,500 with a time of 4:01.48.  Peter Schweitzer also qualified, in the ninth spot with a time of 4:02.70.  Kathryn Fanning qualified third in the women’s 1,500, running 4:42.97.

Matthew Catera and Rudje Beckford qualified third and fourth respectively in the 110 hurdles.  Catera finished in 15.74 and Beckford finished in 1506.  UAlbany qualified three to the finals in the women’s 100 hurdles.  Michelle Anthony was the top overall qualifier, finishing in 14.14.  Tynelle Taylor-Chase was second in 14.25.  And CiCi Simon was sixth in 14.71.

UAlbany also qualified three to the finals of the men’s 400.  Taariq Jones, defending indoor and outdoor champion, qualified second overall in 48.31.  Jason Tomlinson was third in 48.54.  Jonathan Santana, a former champion himself, was fourth in 48.41, by virtue of being the first non-automatic qualifier.  Kamilah Williams was the sole qualifier in the women’s 400, finishing third in 56.50, a new personal best.

John DeLallo qualified third overall in the men’s 800, finishing in 1:53.93.  Brianne Bellon qualified third in the women’s 800 in 2:13.98.  Dominique Claudio followed Bellon in sixth, with a time of 2:16.16.  UAlbany qualified four athletes in the men’s 100.  Kareem Morris qualified second in a new personal best time of 10.64.  Robert Harris III qualified sixth in 10.83.  Winston McCormack Jr. qualified seventh in 10.87.  And Jaymen Teemer qualified eighth in 10.89.  In the women’s 100, Jillian Haynes qualified fifth overall in 12.14.  And Kahlia Taylor qualified eighth overall in 12.28, a new personal best.

UAlbany qualified second and fourth in the men’s 400 hurdles.  Jeremiah Obeng-Agyapong was second in 53.26, and Larry Ramirez was fourth in 53.51.  Taylor-Chase and Aderinsola Ajala qualified first and second respectively in the women’s 400 hurdles.  Taylor-Chase finished in 1:00.68 and Ajala finished in 1:00.97.

As with the men’s 100, UAlbany qualified four athletes to the finals of the men’s 200.  Teemer qualified third in 22.06.  Harris III qualified fifth in 22.14.  Morris qualified sixth in 22.14.  And McCormack Jr. qualified seventh in 22.22.  Haynes was the sole qualifier in the women’s 200, qualifying fourth in 24.83.

Finally, Vadnais sits in fourth place in the women’s heptathlon with 2,646 points after four events.  Mary Adeyeye is ninth with 2,221 points.  The remaining three events will be contested tomorrow.  In the men’s decathlon, Catera leads after the first five events with 3,415 points.  Stefan Buechele is fifth with 3,137 points, and Donald DiBari is eighth with 3,032 points.  The remaining five events will also be contested tomorrow.

The remaining events in the multis kick off tomorrow at 9:00 a.m., with the decathlon 110 hurdles and the heptathlon long jump.  Field events begin at 10:30 a.m. with the men’s discus and the women’s shot put.  The track events start at 11:00 a.m. with the men’s 4×100 relay.


ALBANY
Headline News

No Comment

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *